Моряшка тениска с къс ръкав
Пренесена от деветнадесети век, достойна и за униформа и днес – моряшката униформа. Памучна, удобна материя, устойчива на морска сол и влага, в традиционните синьо-бели раета, символ на моряците. Произведена в България, издръжлива при употреба, не избелява при пране. Кройката е унисекс, подходяща и за дами и за господа.
Тя е част от униформата и на днешните морски кадри. Характерните хоризонтални раета са разпознаваеми и видими отдалече.
Моряшката тениска е символ на морската шир и е както в екипировката на моряците, така е предпочитана и за свободното време.
В началото на 17-ти век рибарите от Франция са първите, които са носили роба с тъмни и бели ивици, за да се предпазят от духовете на морето – суеверие което се е разпространило в Стария свят.
През 1857 г. в Англия е въведена церемониална дреха, носена от моряци на служба във флота.
В далечната 1958 г. във Франция с наредба въвеждат униформа за моряците на техния флот със строги изисквания. Тя трябвало да има точно 21 бели ивици и то двойно по-широки от сините ивици, които трябвало да са или 20 или 21. Ръкавите не трябвало да са по-дълги от тези на горната дреха. Така композиран десена на текстила е най-добрия начин да се забележи човек, паднал в морето.
Не след дълго идеята е подхваната от Коко Шанел, вдъхновена от местните моряци. Като това обикновено трико се е превърнало като търсен луксозен артикул.
В азиатските страни често срещан вариант за училищно облекло е моряшката тениска. В Япония и Филипините тя е разпространена като такава за момичета в училищата.
В Русия Тельняшката, както я наричат, е била униформата на военните. Ивиците били бели и ивици в цвят, който зависел от вида на подразделението в което е служещия. Тези с тъмносини ивици са за военноморските сили. Светло сини ивици ще откриете за въздушно десантните сили. Подводничарите използват черния цвят за редуващ с белите ивици. А специалните части носят тениски с червено-бели раета. Зелените раета са характерни за граничарите. Докато служителите на Министерството на извънредните ситуации са оранжево-бели.
Обикновената Тельняшка била с оплетка от една нишка. Имало и такива с по-плътни изработки – с две нишки, а за най-голяма плътност се използвала плетка от 4 нишки, която давала достатъчно добра изолация на служителите при носене дори при ниски температури.
Морската блузка обаче се превръща в култ малко по-късно. След края на Руско-японската война служещи изпълват руските градове. Основна отличителна черта на тези смели хора е била раираната жилетката, която по това време наричали „морска душа“.
В България СПЕЦИАЛНИТЕ СИЛИ (68-ма бригада), позната с високата квалификация на служителите и ръководителите си, използва моряшката тениска като своя униформа.
Днес тази моряшката дреха е символ на морски живот, далечни пътешествия, кратки морски приключения и независимост.
Всяка моряшка дреха на синьо-бели раета е израз на усещане за безбрежие, за свобода на движение.
Харесва се и от млади и от стари. Подходяща е и за комбиниране с дънкови дрехи, както и по-спортно като тип облекло. Комбинирането на облеклото с раираната тениска става лесно и е непретенциозно.
Изчистената моряшка тениска е подходяща за спорт, свободно време, за униформа при всички морски длъжности, курсисти. Тя е подходяща за униформа на всички курсисти студенти и преподаватели на Висшето военноморско училище Никола Йонков Вапцаров – Варна, като отговаря на изискванията на ръководството на училището.
Нашата морска дреха е добро решение при пиратски партита, забавления край морето, морски почивки и други мероприятия свързани с морето. Изработена е от 100% памук, с плътна синя лента на деколтето, къси ръкави в същия десен, здрави шевове и приятно усещане при носене. Не предизвиква дразнене и алергии. Подходяща е за чувствителни кожи.
Наличните моряшки тениски са с размер от S до 4XL.